Select employee, count (id) as id FROM (select distinct inc."NUMBER" as id ,inc.HPC_STATUS as status ,to_date(to_char(inc.OPEN_TIME+600/1440, 'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss'),'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss') AS create ,CASE WHEN inc.SB_ACTUAL_FINISH is null THEN to_date(to_char(inc.HPC_ACTUAL_FINISH+600/1440, 'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss'),'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss') else to_date(to_char(inc.SB_ACTUAL_FINISH+600/1440, 'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss'),'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss') END as finish ,(CASE WHEN inc.HPC_ASSIGNEE_NAME is null THEN '(work)' else inc.HPC_ASSIGNEE_NAME END) as employee ,to_date(to_char(sha.TIME+600/1440, 'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss'),'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss') as newTime from "SMPRIMARY"."PROBSUMMARYM1" inc left outer join "SMPRIMARY"."DEVICE2M1" ke on KE.LOGICAL_NAME=inc.LOGICAL_NAME left outer join SMPRIMARY.CONTCTSM1 per_obr on inc.CONTACT_NAME=per_obr.CONTACT_NAME left outer join SMPRIMARY.CONTCTSM1 per_isp on inc.HPC_ASSIGNEE =per_isp.CONTACT_NAME left outer join "SMPRIMARY"."ASSIGNMENTM1" gr on inc.HPC_ASSIGNMENT_NAME =gr.HPC_NAME_NAME left outer join "SMPRIMARY"."SBTTREEM1" shi on inc.SB_TREE_ID=shi.ID left outer join "SMPRIMARY"."INCIDENTSM1" ob on ob.INCIDENT_ID=inc.INCIDENT_ID LEFT outer join "SMPRIMARY"."HPCAUDITPROBSUMMARYM1" sha on inc."NUMBER"=sha.ID where (((inc.HPC_ASSIGNMENT_NAME like 'Group1' or inc.HPC_ASSIGNMENT_NAME like 'Group2' or inc.HPC_ASSIGNMENT_NAME like 'Group3' or inc.HPC_ASSIGNMENT_NAME like 'Group4')) and sha.FIELD like 'employeeRT' ) and (inc.HPC_STATUS = 'appointed' or inc.HPC_STATUS = 'working' or inc.HPC_STATUS = 'Joined' or inc.HPC_STATUS = 'waiting') UNION ALL select distinct zno."NUMBER" as id ,zno.STATUS as status ,to_date(to_char(zno.OPEN_TIME+600/1440, 'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss'),'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss') AS create ,CASE WHEN zno.SB_ACTUAL_FINISH is null THEN to_date(to_char(zno.ACTUAL_FINISH+600/1440, 'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss'),'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss') else to_date(to_char(zno.SB_ACTUAL_FINISH+600/1440, 'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss'),'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss') END as finish ,(CASE WHEN zno.ASSIGNEE_NAME is null THEN '(work)' else zno.ASSIGNEE_NAME END) as employee ,to_date(to_char(sha.TIME+600/1440, 'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss'),'dd.mm.yyyy hh24:mi:ss') as newTime FROM "SMPRIMARY"."SBREQUESTM1" zno left outer join "SMPRIMARY"."DEVICE2M1" ke on KE.LOGICAL_NAME=zno.LOGICAL_NAME left outer join SMPRIMARY.CONTCTSM1 per_obr on zno.CONTACT_NAME=per_obr.CONTACT_NAME left outer join SMPRIMARY.CONTCTSM1 per_isp on zno.ASSIGNEE =per_isp.CONTACT_NAME left outer join "SMPRIMARY"."ASSIGNMENTM1" gr on zno.ASSIGNMENT_NAME =gr.HPC_NAME_NAME left outer join "SMPRIMARY"."SBTTREEM1" shi on zno.SB_TREE_ID=shi.ID left outer join "SMPRIMARY"."INCIDENTSM1" ob on ob.INCIDENT_ID=zno.INCIDENT_ID LEFT outer join "SMPRIMARY"."HPCAUDITSBREQUESTM1" sha on zno."NUMBER"=sha.ID WHERE (((zno.ASSIGNMENT_NAME like 'Group1' or zno.ASSIGNMENT_NAME like 'Group2' or zno.ASSIGNMENT_NAME like 'Group3' or zno.ASSIGNMENT_NAME like 'Group4' ) ) and sha.FIELD like 'employeeRT') and ( zno.STATUS = 'appointed' or zno.STATUS = 'working' or zno.STATUS = 'Joined' or zno.STATUS = 'waiting') ) table1 GROUP BY employee,id